WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp Destek Servisi
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim

Özel servis ile Yetkili servis arasındaki fark nedir?

Özel servis ile Yetkili servis arasındaki fark nedir?

Beyaz Eşya Yetkili Servisi  

Yetkili servisler özellikle garanti kapsamındaki cihazlarınıza müdahale etme yetkisindedir. İlgili Markanın yetkili servisi orijinal Beyaz eşya yedek parçası kullanarak parça değişimi yapmaktadır. Garanti süresi içinde her hangi bir arıza oluşması halinde, ürününüzün garanti kapsam dışında kalmaması için yetkili servise başvurulmalıdır.

Beyaz Eşya Özel Teknik Servisi

Biz özel servis olarak çalışmaktayız. Tüm beyaz eşya markalarını tamir ediyoruz. Çalışan personelimiz Beyaz eşya ustası olarak çalışmakta ve daha çok tamir edilmektedir. Parçayı değiştirmek yerine tamir edilerek Yetkili Servisin 3/1 fiyatına kadar düşürmekte ve çok daha uygun fiyatlarla hizmet vermekteyiz. Ayrıca değiştirilen malzemede 1 yıl, tamir edilen malzeme de ise 6 ay süreyle garanti veriyoruz.

Beyaz Eşya Teknik Servisini Nasıl Seçmeliyiz?

Özellikle bu durumda dikkat edilmesi gereken konu ise, seçilen özel servisin adresinin yerinin ve telefonlarının her zaman ulaşılabilir ve vergiye tabi olan kurumsal bir yapıda olması gerekmektedir. Adres ve ticari faaliyeti olmayan kişilere ürünlerinizi Tamir ettirdiğinizde dolandırılabileceğinizi ve tüketici haklarınızdan faydalanamayacağınızı unutmayınız.

Beyaz Eşyam Arızalandı Servisinize nasıl müracaat ederim?

0534 893 29 05 ya da 0222 205 01 30 nolu servis telefonlarımızdan bize ulaşarak makinenizin marka model arıza bilgisini ve iletişim bilgilerinizi bırakıp uygun saatte randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Eskişehir Beyaz Eşya Servisi Arıza Tespiti ve Ücretlendirme

Servis ekibimiz makinenizin arızasını tespit edecek arıza ve çalışmayan parça hakkında sizi bilgilendirecektir. Siz arızayı yaptırmak istediğinizde haricen servis ücreti alınmayacak sadece arıza bedeli alınacaktır. Yaptırmak istemezseniz, İşletme giderlerimiz, eleman giderlerimiz yakıt ve genel giderlerimizin ortalama maliyeti ile belirlenen hizmet bedeli olarak servis ücreti alınır.

ESKİŞEHİR ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAMİR SERVİSİ

Çamaşır Makineleri yenilenen teknoloji ile birlikte günümüzde ev işlerinde önemli yer tutmaktadır. Her malzemenin bir kullanım ömrü olduğu gibi Çamaşır Makineleri de arızalanabilmekte ve bazı parçalarının tamir edilmesi, Çamaşır Makinesi Tamir olmuyorsa parçasının değiştirilmesi gerekmektedir. Bu durumda uygun fiyatları, dürüst ve müşteri memnuniyeti ilkesi ile hareket eden, uzman kadrosu ve eğitimli teknisyenleri ile hizmet veren Eskişehir Çamaşır Makinesi Tamir Servisi olarak bizi aramanız ve servis kaydı oluşturarak ekiplerimizi davet etmeniz yeterli olacaktır.

Çamaşır makinelerine düzenli olarak bakım yapmak, hem kıyafetleri daha temiz yıkamasını sağlar hem de makinenin uzun süre bozulmadan kullanılmasına yardımcı olur. Bakıma rağmen çamaşır makinesi zaman zaman arızalanabilir. Bu arızaları bilerek doğru çözümleri üretebilirsiniz.

Deha Teknik Eskişehir Beyaz Eşya Servisi olarak bizi aradığınızda her marka Çamaşır Makinenizin Tamirini yapabilmekteyiz. Ancak bizi çağırmadan önce haricen servis ücreti ödememek için yapabileceğiniz basit çözümler bulunmaktadır. Bu çözümler sayesinde servis ücretinin cebinizde kalması bütçenize katkı sunacaktır.

Çamaşır Makinesi Arızaları ve Çözümleri

 1. Çamaşır makinesi su almıyor.
 2. Şebeke musluğu kapalı olabilir.
 3. Su giriş hortumu bükülmüş olabilir. Su giriş hortumları kontrol ederek düzeltin.
 4. Su giriş hortumu tıkalı olabilir. Su giriş hortumunun filtrelerini temizleyin.
 5. Makinenin kapısı tam olarak kapalı olmayabilir. Makinenizin kapısını kontrol edin.
 • Çamaşır makinesi suyu boşaltmıyor.
 • Boşaltma hortumu tıkanmış veya kıvrılmış olabilir. Boşaltma hortumunu kontrol edin. Tıkanmışsa temizleyin.
 • Pompa filtresi tıkalı olabilir. Pompa filtresini temizleyin.
 • Pompa motoru bozulmuş olabilir. Yenisi ile değiştirin.
 • Çamaşır makinesine su dolar dolmaz boşalıyor.
 • Su tahliye hortumunun ucu, makineye göre çok alçakta veya yere düşmüş olabilir.
 • Su tahliye hortumu uygun yüksekliğe yerleştirilmelidir.
 • Çamaşır makinesi titreşim yapıyor.
 1. Çamaşır makinesinin ayakları ayarlanmamış olabilir. Ayakları düzenlenmelidir.
 2. Çamaşır makinesi sert bir yere dayanıyor olabilir. Sert yere temas etmesi engellenmelidir.
 3. Çamaşır makinesine kapasitesinin üzerinde çamaşır konulmuş veya çamaşırlar dengesiz yerleştirilmiş olabilir.
 • Çamaşır makinesi çok gürültülü çalışıyor.
 1. Tambur yatak rulmanları arızalı olabilir. Motor ile kasnak arasındaki kayış çıkarılmalı, tambur el ile döndürülmeli, eğer gürültü yatak rulmanlarından geliyorsa yatak keçe ve rulmanları değiştirilmelidir.
 2. Tambur yatak gövdesi gevşemiş olabilir. Tambur yatağı kontrol edilir. Yatak cıvataları gevşemişse iyice sıkılmalıdır.
 3. Yıkama motoru rulmanları arızalı olabilir. Motoru, motora kayış takmadan çalıştırın. Ses motor rulmanlarından geliyorsa motor rulmanları değiştirilmelidir.
 4. Kazan ile tambur arasına bir cisim kaçmış olabilir. Cisim çıkarılmalıdır.
 5. Rezistans yerinden çıkıp, tambura sürtüyor olabilir, ısıtıcı kontrol edilmeli ve yerinden çıkmışsa yerine takılmalıdır.
 6. Amortisörler arızalı olabilir. Amortisörleri kontrol edin. Arızalı ise değiştirilmelidir.
 • Makine sarsıntılı çalışıyor
 1. Makine taşıyıcı ayakların dengesi bozulmuş olabilir, taşıyıcı ayaklar dengeye getirilmelidir.
  1. Amortisörler arızalı veya bağlantı cıvataları gevşemiş olabilir. Amortisörler kontrol edilmelidir.
  1. Arızalı ise değiştirilmelidir. Bağlantı cıvataları gevşemişse sıkılmalıdır.
  1. Makine askı yayları yerinden çıkmış olabilir. Askı yaylarını kontrol edin. Yerinden çıkan varsa yerine takın.
 • Deterjan çekmecesinde aşırı köpük oluşuyor.
 1. Yanlış deterjan kullanılmış olabilir. Makinelerde sadece otomatik çamaşır makineleri için kullanılabilecek deterjanlar kullanılmalıdır.
  1. Çamaşır makinesi deterjan çekmecesinden su kaçırıyor.
  1. Çamaşır makinesi giriş suyunun basıncı fazla olabilir, şebeke suyu muslukları kısılarak makinenin giriş suyu basıncı düşürülmelidir.
  1. Taşıyıcı ayaklar dengede olmayabilir, taşıyıcı ayaklar dengeye getirilmelidir.
  1. Deterjan çekmecesi yuvasına iyi oturmuyor veya çekmecede çatlak olabilir. Çekmeceyi yerinden çıkarın. Etrafı ve yuvasını iyice temizleyin. Yerine takın. Çatlak çekmece tamir edilmeli veya değiştirilmelidir.
 • Çamaşır makinesi deterjan almıyor.
 1. Su basıncı düşük olabilir. Suyun basıncı en az 1 bar olmalıdır. Çeşme açılarak suyun basıncı arttırılarak problem çözülebilir.
  1. Deterjan çekmecesinin klepesi kapalı olabilir. Deterjan çekmecesi klepesini kontrol edin. Klepe düzeltilerek sorun giderilmelidir.
  1. Su giriş vanaları (ventil) arızalı olabilir. Su giriş vanalarını kontrol edin. Arızalı ise yenisi ile değiştirin.
 • Çamaşır makinesinin çekmecesinden köpük taşıyor.
  • Deterjan fazla konmuş olabilir. Makineye birkaç kez su aldırın ve boşaltın.
  • Makineye el ile yıkama deterjanı konmuş olabilir. Makineye çok kere su aldırılıp boşaltılarak deterjanı makineden temizleyin. Otomatik makineler için üretilen deterjanlardan kullanılmalıdır.
 1. Makine altından su kaçırıyor.
  1. Giriş hortumları ve tahliye hortumları yerinden çıkmış veya patlamış ya da hortum bağlantı kelepçeleri gevşemiş olabilir. Hortumları kontrol edin. Çıkmış hortum varsa yerine takın. Yırtık hortumlar değiştirilmelidir.
  1. Kapı körüklü contası delinmiş olabilir. Kapı körüklü conta kontrol edilmelidir. Delinmişse değiştirilmelidir.
  1. Kazan zamanla delinmiş olabilir. Kazan delinmişse delik ya tamir edilir ya da kazan değiştirilmelidir.
  1. Rezistans yerinden oynamış olabilir. Rezistans kontrol edilmelidir. Yerinden oynamış veya gevşemişe yerine sıkıca takılmalıdır.
  1. Gerekli bakımı yaparak çamaşır makinenizin arızalanmasını önleyebilirsiniz.

ÇAMAŞIR MAKİNELERİNİN BAKIMI

Otomatik çamaşır makinelerinde belirli aralıklarla temizlik yapılmalıdır. Bu temizlik

makinenin daha iyi çalışmasına ve yıkama performansına yardımcı olur

Çamaşır makinelerinin hangi parçalarına kendimiz bakım yapmalıyız?

Çamaşır makinelerinin hangi parçalarına servis çağırılarak bakım yaptırılır? .

Çamaşır Makinesi temizlik ve bakımı evde kişi, servise ihtiyaç duymadan yapabilir. Bu temizliği yaparken dikkatli olmamız gerekir. Yoksa makine parçalarının çoğu plastiktir. Parçayı yerinden çıkartırken ve ya yerine takarken tırnakları kırılabilir veya diş kaptırabilirsiniz. Bu da makinenin su kaçırmasına neden olur. Makinede temizlik yapılacak noktalar aşağıdaki gibidir.

Çamaşır Makinesi Deterjan Çekmecesinin Temizlenmesi

Toz deterjan artıkları zamanla deterjan çekmecesinde birikebilir. Deterjan çekmecesini temizlemek için yumuşatıcı gözündeki sifonun işaretli noktasına basarak, çekmeceyi kendimize doğru çekilmelidir. Çekmece lavaboda bol suyla yıkanmalıdır.

Çamaşır Makinesinin Sifonun Temizlenmesi

Sifon (deterjan çekmecesi içindeki renkli parça) kirlendikçe temizlemeyi ihmal edilmemelidir. Sifonu yerinden çıkarmak için önce deterjan çekmecesini çıkarmak gerekir. Tıkanmaması için içindeki yumuşatıcı artıklarını temizleyip, temizledikten sonra sifonu yerine takıp yerine oturduğunu kontrol etmek gerekir.

Çamaşır Makinesinin Su Giriş Filtrelerinin Temizlenmesi

Makinenin arkasına yerleştirilmiş olan su giriş vanalarının ucunda ve su giriş hortumlarının musluğa takıldığı düz ucunda birer adet filtre vardır. Bu filtreler suyun içindeki yabancı maddelerin ve pisliklerin makineye girmesini önler. Filtrelerin kirlendikçe temizlenmesi gerekir. Bunun için, muslukları kapatılır. Su giriş hortumları çözülür. Su giriş vanalarındaki filtrelerin üzeri ince bir fırça ile temizlenir. Filtreler çok kirli ise pense ile yerinden çekip temizlenebilir. Su giriş hortumlarının düz ucunda bulunan filtreleri ise contası ile beraber yerinden elle çıkarıp musluk altında iyice temizlenmelidir.

Çamaşır Makinesinin Hortumunun Temizlenmesi

Makinenin su giriş hortumları su kaçırma, burulma, çatlama gibi olaylara erken müdahale etmek için gözle kontrol edilmelidir. Özellikle soğuk bölgelerde don tehlikesi olduğundan, makineniz soğuk bir yerde duruyorsa kullanılmadığında pompa ve hortumlarda kalan suyun pompa filtresi çıkartılarak boşaltılması gerekir. Su giriş hortumları da musluktan sökülerek boşaltılmalıdır.

Çamaşır Makinesinin Pompa Filtresinin Temizlenmesi

Pompa filtresini her belli bir yıkama işleminden sonra en az bir kez temizlenmelidir. Makinede yıkama suyunun tahliyesi esnasında düğme, kumaş havı, bozuk para gibi yabancı maddelerin pompaya girmesini önleyerek pompanın ömrünü uzatan bir filtre sistemi vardır. Filtrenin temizlenmesi faydalıdır. Filtre temizlenmezse buradaki cisimler filtreyi tıkayarak makine içindeki kirli suyun dışarıya atılmasında problem yaşanmasına sebep olur. Bu işlem için:Makinenin sağ alt köşesindeki filtre kapağını, kapağın üzerindeki işaretli alana bastırarak açılır. Filtreyi açmadan önce, makine içindeki suyun boşaltılması gerekir. Pompa çıkış hortumu yuvasından çıkartılır. Su uygun bir kaba boşaltılır. Su boşaltma işlemi bittikten sonra hortum yerine yerleştirilir. Filtre içinde kalan kalıntılar varsa temizlenir. Temizleme işi bitince filtre saat yönünde çevirerek kapatılır. Filtre kapağı bastırılarak kapatılır. Filtre ve hortum tıpası yerine tam oturmazsa su kaçırır.

Çamaşır Makinesi Gövdesinin Bakımı ve Temizlenmesi

Çamaşır makinesinin dış gövdesini ılık su ve makinenin gövdesini tahriş etmeyecek bir temizlik maddesi ile temizlenir. Temiz bir su ile duruladıktan sonra, yumuşak ve kuru bir bez ile kurulanır. Eğer bulunduğunuz yerin sıcaklığı 0 °C’nin altına düşebiliyorsa, makinenizin içinde su bırakmayınız. Suyu tahliye ediniz, böylece makinenizde buz oluşması engellenmiş olacaktır.

Çamaşır Makinesi Tamburunun Temizlenmesi

Çamaşır makinesinin içinde bozuk para, iğne gibi metal parçalar bırakılmaması gerekir. Çünkü bu parçalar tambur içinde pas lekeleri oluşmasına neden olur. Bu pas lekelerini klorsuz bir temizleme maddesi kullanarak temizleyebiliriz. Bu lekeleri temizlemek için bulaşık teli ve benzeri sert cisimler kullanmamak gerekir.

Çamaşır Makinesi Kireçten Korunması

Çamaşır makinelerinde en çok karşılaşılan problemlerden biri de rezistansın kireçlenmesidir. Kireçlenme sonucunda rezistans ısıyı suya iletememektedir. Bu da elektrik sarfiyatını arttırmaktadır. Kireçlenme şebeke suyundan ve kullanılan deterjanlardan kaynaklanmaktadır. Kireçlenmeyi azaltmak için deterjan içerisine piyasada satılan kireç önleyiciler kullanabilir.

ÇAMAŞIR MAKİNELERİNİN MEKANİK ARIZALARI ve Tamir yöntemleri

ÇAMAŞIR MAKİNELERİNİN MEKANİK ARIZALARI

Çamaşır makinelerinde meydana gelen arızaların sebebi sadece elektriki ve sadece mekaniki denilemez. Bazı arızalar da makine parçası hem mekaniki olarak hem de elektriki olarak arıza açmış olabilir. Makinenize bir tamirat gerektiğinde yapılması gereken en önemli şey; makinenizin fişini prizden çekip su musluğunu kapatmaktır. Şimdi makinede meydana gelen mekanik arızaları inceleyelim.

Çamaşır Makinelerinin Mekanik Arıza Yapıp Değiştirilen Parçaları

1.   Çamaşır makinelerin kayış ve kasnakları

2.   Çamaşır makinelerinin körük ve hortumları

3.   Çamaşır makinelerinin tuş ve panel grubu

4.   Çamaşır makinesinin kazan ve tamburu

5.   Çamaşır makinesinin amortisör ve yayları

Eskişehir Çamaşır Makinesi Servisi

Çamaşır makineniz arızalandı ve bir servis aramak istediniz ancak servis Çağırmadan da halledebileceğiniz basit arızalar olabilir. Eskişehir Beyaz Eşya Servisi olarak Çamaşır Makinesi Tamiri için bizi aramadan önce yapabileceğiniz muhtemel çamaşır makinesi arızaları ve çözümü için yapılacakları sizin listeledik. Bu çözümler sayesinde servis ücreti ödemeyerek aile bütçenize katkıda bulanacaksınız.

 1. Çamaşır makinesi çalışmıyor

Öncelikle Eskişehir Çamaşır Makinesi Servisi olarak bizi Çağırmadan çamaşır makinenizin fişinin takılı olup olmadığını kontrol ediniz makinenin fişi prize takılıysa prizin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için başka bir elektrikli küçük ev aleti ile test ediniz Eğer yine çalışmıyorsa çamaşır makinenizin pompasında motorunda ya da elektrik aksamında veyahut elektronik kartında problem olabilir bu durumda çamaşır makinenizin fişini prizden çekiniz ve Eskişehir Çamaşır Makinesi Tamircisi olarak 0222 240 71 71 nolu telefondan bizi arayarak randevu kaydı oluşturabilirsiniz.

 • Çamaşır makinesi su almıyor

Çamaşır makinesi su almadığında Öncelikle makinenizin hortumlarını kontrol ederiz altınlarını sağlamsa Çeşmenin açık olup olmadığını kontrol ediniz çeşmeden hortumu çıkartarak su atıp atmadığını kontrol ediniz hortumların giriş ve çıkışlarında tıkanıklık var ise onu temizleyerek tekrar hortumu Çeşme’ye takılır makinenizin kapağının kapandığını ve kilitlendiğini emin olun

 • Çamaşır makinesi Kazan dönmüyor

Çamaşır makinesi Kazan dönmüyor ise yıkama motoru elektronik kart problemi yıkama motoru kapasitörü arızalı olabilir Eğer Bununla birlikte makine Neden uğultu ve gürültü geliyorsa makine Rulman dağıtmış olabilir Böyle bir durumda makinenizin emniyetini alarak Eskişehir Beyaz Eşya Servisi Çamaşır Makinesi Tamiri için 0222 240 71 71 nolu telefondan bizi arayarak çağırabilirsiniz

 • Çamaşır makinem sıkma yapmıyor

Çamaşır makinenizin içinde kapasitesinden fazla ağırlık var ise makine sıkma programına geçmez ya durma pozisyonu alarak fazlalık çamaşırı çıkartıp makinenizi tekrar çalıştırdığınızda problem ortadan kalkacaktır.

Bir diğer sıkmaya geçmeme problemi de makinenizin yere basan ayaklarının dengesiz olmasıdır ayarlı ayakları yeri tam basacak şekilde ayarlayarak çamaşır makinesi sıkmıyor problemini arızasını giderebilirsiniz.

Bu söylediklerimize rağmen problem çözülmedi ise su boşaltma motoru ya da elektronik kart arızalı olabilir bu durumda çamaşır makinenizin fişini Çekerek Eskişehir çamaşır makinesi tamir servisimizi 0222 240 71 71 nolu telefondan arayarak çağırabilirsiniz

 • Çamaşır makinem su akıtıyor

Çamaşır makinesi su akıtıyor ise Öncelikle giriş ve tahliye hortumları kontrol ediniz hortumlar sağlam hisse muhtemel arıza su boşaltma motorundan kaynaklı olabilir elektrik aksamı kaynaklı elektrik çarpma kazaları oluşmaması için çamaşır makinenizin fişini çekip Eskişehir çamaşır makinesi servisi olarak bizi arayabilirsiniz.

 • Çamaşır makinemin kapısı kilitlenmiyor

Çamaşır makinesinin kapısı kilitlenmiyorsa makinenize koyduğunuz çamaşırların sıkışıp sıkışmadığını kontrol ediniz fazla çamaşır var ise alarak tekrar deneyiniz Eğer çamaşır makinesinde arıza çözülmedi ise kapı kilit rölesi arızalı olabilir ya da kapı tutamağı veya elektronik kart arızası olabilir bu durumda çamaşır makinesi tamiri Eskişehir servisi olarak 0532 514 78 26 nolu telefonumuzdan Çağrı merkezimize ulaşarak Gezici beyaz eşya servisimize iletilmek üzere randevu kaydınızı oluşturabilirsiniz ekibimiz en yakın zamanda sizinle irtibata geçerek arıza tespiti için randevu isteyeceklerdir arıza ve yedek parça değişimi kısa sürede evinizde halledilecek ise gerekli tamir onarım ve parça değişikliğini yaparak Garanti etiketini makinenizi yapıştırır ve teslim edilir

 • Çamaşır makinesi su boşaltmıyor

Çamaşır makinesi su boşaltmıyorsa Öncelikle pis su gideri tıkalı olup olmadığını kontrol ediniz daha sonra makinenizin alt bölümünde bulunan filtre kapağını açarak filtre temizleyiniz eğer çamaşır makinesi su boşaltmıyor arızası çözülmedi ise arızalı parça pompa motorudur pompa motorunun değişimi için Eskişehir beyaz eşya servisi çamaşır makinesi tamir ekibimizi 0222 240 71 71 nolu telefondan ulaşarak çağırabilirsiniz.

 • Çamaşır makinesi sesli ve gürültülü çalışıyor

Çamaşır makinesi sesli çalışıyor ise ayaklarının yere tam olarak basıp basmanı kontrol ederiz Eğer boşluk var ise ayarlanabilir ayakları dış yöne doğru açarak yere sabitleyici çamaşır makinesi gürültü yapıyor arızası devam ediyor özellikle sıkma programında artıyor ise bilya dağıtmıştır makinenizin fişini Çekerek Eskişehir beyaz eşya servisi çamaşır makinesi tamir ekibimizi çağırabilirsiniz bu işlem için atölyemizde kazanı açılacak gerekli tamirleri yapıldıktan sonra Rulman ve bilya takımı yenilenerek tekrar sızdırmazlığı yapılıp test olduktan sonra garantili bir şekilde tarafınıza Teslim edilecektir.

 • Çamaşır makinesi yerinden oynuyor

Çamaşır makinesi yerinden oynuyor ise Öncelikle ayaklarının ayarını yapmanız gerekir makinenizdeki çamaşır ağırlığını kullanım kılavuzunda belirtilen ağırlıkta olduğuna emin olun eğer problem çözülmedi ise parça amortisörleri arızalı olabilir ya da üst kısımda bulunan ağırlıklar yerinden oynamış ya da dağılmış olabilir bu sebeple makinenizin  emniyetini alarak Çamaşır Makinesi Tamiri için servisimizi arayabilirsiniz

 1. Çamaşır makinem elektrik çarpıyor

Çamaşır makineniz Elektrik kaçağı var ise evinizin topraklama ve priz hattını kontrol ettiniz Eğer sağlam ise servisimizi arayarak randevu kayıt oluşturabilirsiniz

 1. Çamaşır makinesi program takılıyor

Servisi Çağırmadan önce kullanım kılavuzunda belirtilen makine resetleme yönergeleri takip ederek çamaşır makinenizi sıfırlayıp yeniden başlatınız çamaşır makinesi program atlıyor arızası çözülmedi ise muhtemel arıza rezistans yani ısıtıcı ya da elektronik kart arızasıdır. Bunun için elektronik kart tamiri yapan ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz

 1. Çamaşır makinesi deterjan ya da yumuşatıcı almıyor

Çamaşır makinenizin deterjan gözünü sökerek temizleyiniz ve yeniden deneyiniz

 1. Çamaşır makinesi sigorta attırıyor

Çamaşır makinesi sigorta attırıyor ise rezistans arızalı elektronik kart arızası ya da Elektrik kablolarında kopma kısa devre olabilir Elektrik çarpmaları ve ev kazaları engel olmak için can Güvenliğiniz için fişi prizden Çekerek Elektrik Teknisyenlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz

 1. Çamaşır makinemin tüm ışıkları yanıyor

Bu durumda makinenize reset atmayı deneyin ve tekrar başlatarak makine ışıkları hala yanmaya devam ediyor ise servisimizi çağırabilirsiniz

Özellikle akşam yemeklerinden sonra Bulaşık Makinesinin ne kadar önemli bir Beyaz Eşya olduğunun farkına varırız. Her şey bu kadar kusursuz işlerken bir anda her şey değişebilir ve bulaşık makineniz bozulabilir. Elbette yaşanmasını hiç istemeyeceğiniz bu durum eğer başınıza gelirse ne yapacağınızı, sorunu nasıl anlayacağınızı biliyor musunuz?

Bulaşık makinesinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri makinenin su almaması ve deterjanın çözünmeden olduğu gibi kalmasıdır. Peki her şey bu kadar yolundayken makine neden birdenbire bozulur ve neden su almamaya başlar?

Su almama ve deterjanın olduğu gibi çıkma sorunlarının birçok nedeni olabilir. Bulaşık makinesindeki kimi parçalar da bu arızalara sebep olabilir.

 1. Su giriş valfi (ventil):

Bu parça bozulduğu zaman makine su almaz. Bu nedenle eğer bulaşık makineniz su almıyorsa ilk olarak su giriş valfini kontrol etmelisiniz.

 • Pompa motoru: Pompa motoru, makinedeki suyu boşaltmakla yükümlüdür. Ancak bu parça kısa devre yaparsa ya da herhangi bir nedenle hata verirse bulaşık makinesi arıza yapabilir.
 • Emniyet sivici: Her marka ve modelde emniyet sivici bulunmaz; ancak bulunanlar için su arızalarında emniyet sivicinin de kontrol edilmesi gerekir. Zira su almama problemi, emniyet sivicinin bozulduğuna işaret de olabilir. Emniyet sivicini yalnızca teknik servis değiştirebildiğinden, arıza durumunda mutlaka bulaşık makinenizin markasına uygun yetkilendirilmiş teknik servisi çağırmanızı öneriyoruz.
 • Musluk: Eğer bulaşık makinesi su almıyor ise ilk yapmanız gerekenlerden biri musluğu kontrol etmektir. Bulaşık makinesinin bağlı olduğu su hortumunun ucundaki musluğun kapalı olması ya da bozuk olması da güçlü bir ihtimalken, sular kesilmiş ve siz bunu fark etmemiş olabilirsiniz. Bu nedenle teknik servis çağırmadan önce mutlaka musluğu kontrol edin.
 • Pervaneler ve deterjan seçimi: Eğer deterjanınız olduğu gibi çıkıyorsa ve bulaşıklarınızı temizlemiyorsa doğru deterjanı kullanmıyor olabileceğiniz gibi makinadaki pervaneler de tıkanmış olabilir. Bu yüzden önce iki pervaneyi de sökerek tıkalı olup olmadıklarını kontrol edin, ardından ihtiyacınıza uygun bir deterjan seçimi yapın. Bunun için yeni formüllü Finish Quantum’u öneririz. Finish Quantum bulaşıklarınızı korur, üstün performansıyla mükemmel temizliğe ulaştırır.
 •  Bulaşık makinem açılıyor; fakat yıkama programını başlatmıyor.
 1. Bu sorun, elektronik bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, makinenizi yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Aç/Kapat düğmesine basarak bulaşık makinesini kapatın. Makineyi tekrar çalıştırmadan önce birkaç saniye bekleyin ve aynı düğmeye tekrar basın.

 • Cihazın fişini prizden çekin ve birkaç saniye sonra tekrar takın.

Bulaşık makinesi suyu düzgün bir şekilde boşaltmıyor olabilir. Böyle bir durumda, program lambaları yanıp sönmeye başlar.

 • Cihazın kurulumu sırasında boşaltma hortumunun sıkışmadığından emin olun.
 • Cihazın kurulumunu yapan yetkili servis personeli su boşaltım hortumunun başlığını çıkarmayı unutmuş olabilir. Hortumun evinizdeki su tesisatında yer alan su çıkışına düzgün bir şekilde bağlandığından emin olun.
 • Evinizdeki su tesisatında yer alan su çıkışı yeri tıkanmış olabilir: Hortumu su çıkış yerinden çıkarın ve kalan suyu bir kovaya boşaltın.
 • Bulaşık makinesi, düzgün bir şekilde su alamıyor olabilir. Bu durumda makine durur.

Su giriş hortum filtresi kum/kireçten dolayı tıkanmış olabilir. Su vanasına bağlı olan su giriş hortumunu gevşetin ve filtreyi temizleyin.

 1. Su vanasının açık olup olmadığını kontrol edin ve su tesisatında kesinti bulunmamasına dikkat edin.
 2. Su şebekesinin basıncı çok düşük olabilir: su basıncının 0.5 bar’ın altına düşmemesine dikkat edin.
 3. Cihazın kurulumu sırasında boşaltma hortumunun bükülmüş kalmadığından emin olun.
 4. En az 5 dakika bekleyin. Eski selenoid vanalarla karşılaştırıldığında mevcut selenoid su girişi vanası son derece sessiz ve daha yavaştır.
 • Bulaşık makinesinin düğmeleri çalışmıyor.

Bu sorun, elektronik bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, makinenizi yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Aç/Kapat düğmesine basarak bulaşık makinesini kapatın. Makineyi tekrar çalıştırmadan önce birkaç saniye bekleyin ve aynı düğmeye tekrar basın. Sorun çözüldü mü?

Cihazın fişini prizden çekin ve birkaç saniye sonra tekrar takın.

Bulaşık makinesi suyu düzgün bir şekilde boşaltmıyor olabilir. Böyle bir durumda, program lambaları yanıp sönmeye başlar.

Cihazın kurulumu sırasında boşaltma hortumunun sıkışmadığından emin olun.

Cihazın kurulumunu yapan yetkili servis personeli su boşaltım hortumunun başlığını çıkarmayı unutmuş olabilir: hortumun evinizdeki su tesisatında yer alan su çıkışına düzgün bir şekilde bağlandığından emin olun.

Evinizdeki su tesisatında yer alan su çıkışı tıkanmış olabilir: Hortumu su çıkış yerinden çıkarın ve kalan suyu bir kovaya boşaltın.

Bulaşık makinesi seçtiğiniz programda çalışıyor.

En çok kullanılan program hafızası fonksiyonu en çok kullanılan programı hafızaya kaydeder. Makine her çalışmaya başladığında bu programı tekrar eder. Programı değiştirmek için P düğmesine basarak istediğiniz programı seçin ve bulaşık makinesinin kapağını kapatın.

Bulaşık makinesi, yıkama sırasında çok ses çıkarıyor.

Çok fonksiyonlu tablet deterjan (örn. 3-in-1 deterjanlar gibi) kullanıldığı zaman makinenin sarsılmasının ya da tıslama sesi çıkarmasının sebebi aşırı derecede çok köpüğün birikmesi olabilir.

Bulaşık makinenizde eğer mevcut ise, her yıkama için, tablet opsiyonunu ayarlayın.

Ya da:

Çamaşır makinenizde tablet opsiyonu yoksa, her yıkamada yarım tablet kullanmayı deneyin.

Ya da:

Bulaşıklarınızda daha etkili sonuçlar elde etmek için toz deterjan kullanın ve parlatıcı bölmesine sıvı parlatıcı ilave edin.

Bulaşık makinesinin kapağından su sızıyor.

Bir önceki yıkama programında fazla miktarda parlatıcı kullandığınız için sıvının bir kısmı, parlatıcı bölmesinden taşmış olabilir.

Parlatıcı bölmesinden taşarak soğuk suyla temas eden parlatıcı aşırı miktarda köpük oluşmasına neden olur. Ortaya çıkan köpük bulaşık makinesinin kapağından dışarı sızabilir. Makinenize parlatıcı eklerken bölmenin dışına dökülen sıvıyı bir bezle silin.

Bulaşık makinemin kapağının kenarında tuhaf mavimsi lekeler meydana geldi.

Mavimsi lekelerin oluşmasının sebebi contaların bozulması olabilir.

Çelik yüzeyleri temizlemek için kullanılan standart bir temizlik ürünü kullanın.

Program sona erdiği halde tablet deterjan hiç kullanılmamış halde duruyor.

Tablet nemi emerek etkisiz hale gelmiş olabilir: tablet suyla temas eder etmez erimelidir.

Bu tür bir durumda, deterjanı değiştirin ya da tablet deterjanı birkaç parçaya ayırarak ekleyin.

Tam bir yıkama programı yerine hızlı yıkama ya da durulama programını çalıştırmış olabilirsiniz.

Hızlı yıkama programını çalıştıracağınız zaman deterjan tabletini mutlaka kırarak koyun.

Bulaşık makinemin yıkama performansından memnun değilim

Bulaşıklarınızı sepetlere düzgün bir şekilde yerleştirmezseniz fıskiyelerin çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Yıkama programını başlatmadan önce fiskiyeleri hafifçe oynatarak düzgün bir şekilde dönüp dönmediğini kontrol edebilirsiniz.

Makineye koyduğunuz bulaşıklara uygun olmayan bir program seçmiş olabilirsiniz.

İnatçı lekelere uygun bir yıkama programı seçmeyi deneyin.

Yiyecek kalıntıları fıskiyeleri tıkamış olabilir.

Cımbız kullanarak delikleri temizleyin; bu sırada filtreye zarar vermemeye özen gösterin.

Bir önceki yıkama programında fazla miktarda parlatıcı kullandığınız için sıvının bir kısmı, parlatıcı bölmesinden taşmış olabilir.

Parlatıcı bölmesinden taşarak soğuk suyla temas eden parlatıcı aşırı miktarda köpük oluşmasına neden olur. Ortaya çıkan köpük bulaşık makinesinin kapağından dışarı sızabilir. Makinenize parlatıcı eklerken bölmenin dışına dökülen sıvıyı bir bezle silin.

Bulaşıklar makineye yerleştirilmeden önce ıslak bir sünger ve deterjanla elde yıkanmış olabilir.

Elde bulaşık yıkama deterjanları çok miktarda köpük oluşmasına neden olur ve bulaşık makinesinde kullanılmak için elverişli değildir. Bu deterjanları, az miktarda bile olsa makineye temas ettirmeden, eviyenin içinde kalacak biçimde kullanın.

Bulaşık makinem, yıkama programı bittikten sonra bulaşıkların üzerinde kalıcı beyaz lekeler bırakıyor ve bulaşıkları suyun altında yıkayınca bile bu lekeler çıkmıyor.

Bu lekeler, multi fonksiyonlu tablet deterjan (örn. 3-in-1 deterjanlar gibi) kullanıldığı zaman biriken köpükten kaynaklanıyor olabilir.

Bulaşık makinenizde eğer mevcut ise, her yıkama için, tablet opsiyonunu ayarlayın.

Ya da:

Çamaşır makinenizde tablet opsiyonu yoksa, her yıkamada yarım tablet kullanmayı deneyin.

Ya da:

Bulaşıklarınızda daha etkili sonuçlar elde etmek için toz deterjan kullanın ve parlatıcı bölmesine sıvı parlatıcı ilave edin.

Bulaşıklarınızın üstünde oluşan beyaz lekeler, su şebekesindeki yüksek kireç miktarından ve makinenizin yanlış parametre ayarlarından kaynaklanıyor olabilir.

Su şebekenizdeki kireç oranı oldukça yüksek ise, kireç parametresi 4 ya da 5. seviyenin üzerinde bir seviyede ayarlanmalıdır (varsayılan kireç parametresi 3. seviyedir).

Ya da:

Sorun devam ederse, cihazınıza Calblock (kireç önleyici) aygıtı monte edin. Bu aygıtı Yetkili Servislerden ücretli olarak temin edebilirsiniz.

Bulaşık makinemin kurutma performansından memnun değilim.

Çok fonksiyonlu tablet deterjan (örn. 3-in-1 deterjanlar gibi) kullanıldığı zaman biriken köpük bulaşık makinesinin kurutma performansını düşürebilir.

Makinenin kurutma performansı öncelikli olarak parlatıcının kalitesine bağlıdır. Tablet deterjan kullanmayı tercih ediyorsanız, her yıkamada yarım tablet kullanmanız ve parlatıcı bölmesine sıvı parlatıcı eklemeniz önerilir.

Durulama bölmesine sirke mi eklediniz?

Sanılanın aksine parlatıcı ile karşılaştırıldığında sirke, bulaşıklarınızda tam ters bir etki yaratır. Bulaşıklarınızın üzerinde kalın bir tabaka oluşmasına neden olur. Bu durum, makinenizin kurutma performansını düşürür.

Ayarladığınız yıkama programında kurutma fonksiyonu yer almıyor.

Örneğin, Günlük Yıkama Programı, hızlı yıkama programları (1 saatlik programlar) arasında yer aldığı için kurutma fonksiyonuna sahip değildir.

Bulaşık makinesine dokununca, hafif şiddette elektrik çarpıyor.

Evinizdeki elektrik devresi topraklanmamış olabilir ya da (yasal olarak buluması gereken) radyo/TV parazit giderici filtre bulunmuyor olabilir. Bu durumda, filtre, bulaşık makinesine dokunan kişiye hafif şiddette elektrik çarpmasına neden olabilir.

Evinizin elektrik devresinde topraklama sistemi olup olmadığını ve bunun makinenin takılı olduğu prize düzgün bir şekilde takılı olup olmadığını kontrol edin.

Ana güç kablosundaki SHUKO tipi fişi doğrudan İTALYAN tipi prize mi taktınız? Bu bağlantı şeklinde topraklama bulunmayabilir

Bulaşık makinenizin kablosunun takılı olduğu elektrik prizini değiştirin: mutlaka uzman ve/veya yetkili servis personelinden yardım isteyin ve uygun 16A adaptör kullanın.

Bulaşık makinesinin bağlantı kablosu İTALYAN tipi prize takılı ise topraklama garanti edilmez.

Ayarladığım yıkama programı, kullanım kılavuzunda belirtilen süreden daha uzun sürüyor.

Kullanım kılavuzunda belirtilen yıkama programı süreleri tahmini verilere dayanmaktadır ve bulaşıkların miktarına, türüne ve en önemlisi kirlilik derecesine göre değişiklik gösterir.

Yıkama programının süresi %10 oranında değişiklik gösterir.

Kısa süre, Tablet ve İyi Geceler fonksiyonlarının süreleri, kullanım kılavuzunda belirtilen sürelerle karşılaştırıldığında büyük farklılıklar gösterebilir.

İyi Geceler fonksiyonu 4 saate kadar devam edebilir. Tablet fonksiyonu, kullanım kılavuzunda belirtilen süre ile karşılaştırıldığında, yıkama programının süresini yaklaşık %10/15 oranında artırabilir.

Alttaki fıskiyenin klipsleri açıldı

Daha kolay bir şekilde temizlenebilmesi için alt fıskiyenin klipsleri hızlı bir şekilde açılır.

Bu durum, fıskiyenin kırıldığı anlamına gelmez: iki yandaki raflara zarar vermeden klispleri yerine takın.1 Yorum

Bir cevap yazın


×
Show
×
Show