WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp Destek Servisi
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim

ESKİŞEHİR BUZDOLABI SERVİSİ

BUZDOLABI TAMİRİ

Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri

Buzdolabı Altını Soğutmuyor.

Buzdolabı Alt Soğutmuyor.

Buzdolabı Alt Bölme Soğutmuyor.

Buzdolabı Üstü Normal Altı Soğutmıyor.

Buzdolabı üstü Soğutuyor Altını Soğutmuyor.Eskişehir Beyaz Eşya Servisi, Buzdolabı Tamircisi Olarak Öncelikli Tüketicilerin Beyaz Eşyalarında Oluşan Küçük Arızaları Kendilerinin Servise İhtiyaç Duymadan Onarmaları Konusunda Yardımcı Olabilecek ve Onaramadıkları Arızalar Durumunda Teknik Servisler Karşısında Bilinçli Bir Tüketici Olarak Neler Yapmaları, Nelere Dikkat Etmeleri Gerektiği Hakkında Kendilerini Bilinçlendirmektir.1.   Buzdolabım Alt Bölmesini Soğutmuyor ?
Buzdolabının alt bölümü soğutmuyor problemi genelde Nofrost Buzdolaplarında sürekli ortaya çıkan bir buzdolabı Arıza problemidir.
Dolabın Nofrost ya da dondurucu bölmesi düzgün Çalışıyor ancak soğutucu bölümü yeteri kadar soğutmuyorsa buzdolabı kapağı kontrol edilmelidir. Uzun süre nofrost ya da soğutucu bölme kapaklarından biri açık kalmışsa bloklama yapmış olma ihtimali vardır.  

2.   No-Frost Buzdolabı Bloklanması

   Bloklama,  Buzdolabı arka kısmında bulunan fanın Üfleme Yaptığı Hava Kanallarının Buz tutarak tıkanmasıyla oluşur.  Soğuk hava kanallarının tıkanmasıyla alt bölüme hava ulaşmayacağından buzdolabı işlevini yerine getiremeyecektir. Buzdolabının fişini iki gün (48 saat) çekili bırakıp sonra tekrar takarak buzdolabı çalışacak ve alt bölüm tekrar soğutmaya başlayacaktır. Ancak bu durum problemin %100 çözüldüğü anlamına gelmez. Hava kanalları halen tam açılmadığı ve yosun olacağı ihtimaline karşı aynı arızayı tekrarlamaması için aşağıdaki Buzdolabı Alt Bölümü Soğutmuyor Arızasını tamamen çözebilirsiniz.

      Buzdolabınızı 48 saat süre ile fişini çekerek buzlanmanın giderilmesi sağlandıktan sonra ketle da su kaynatarak hazırda bekletiniz. Yapılacak işlemler aşağıda maddeler halinde bilginize sunulmuştur.      
* Dondurucu ya da nofrost bölümündeki yiyecekleri dışarı çıkartarak bölmeyi boşaltınız.      
* Bölmenin iç kısmının alt tablasını ve karşı plastik parçanın vidalarını sökünüz.      
*  Karşınıza çıkan strafor levhayı dikkatlice yerinden sökerek dışarı çıkartınız.       
*  Kaynattığınız sıcak suyu aşağı doğru inen hava kanalı borusuna dökünüz.       
* Arkada bulunan buzdolabı motoru (Kompresör) üzerindeki tahliye kabını kontrol ederek, döktüğünüz suyun geldiğine emin olunuz.       
* Tahliye kabında biriken suyu temzileyiniz.      
* Dondurucu bölmesini kurulayınız ve parçaları tekrar yerine takınız.       * Buzdolabını tekrar fişe takarak 24 saat sonra soğutup soğutmadığınız kontrol ediniz. Halen soğutmuyorsa Buzdolabı sensörlerinde, sigorta ve ya anakartında problem olabilir. Bu durumda cihazınızın zarar görmemesi için fişten çekerek Eskişehir Buzdolabı Tamir Servisi olarak bizi arayabilir 0222 240 71 71 ya da 0532 514 78 26 no lu telefonlarımızdan randevu kaydı oluşturabilirsiniz.

   3. Buzdolabı Fan Motoru Arızası     Buzdolabı çalışma prensibi gereği, fan hava kanallarına üfleyerek soğuk havanın dolaşımını sağlamaktadır. Fan motoru arızalandığında ya da pervanesi dönmediğinde sirkülasyon tamamlanamadığından Buzdolabı soğutmaz. Bu durumda fan motoru değiştirilmelidir. Fan değişimi için Eskişehir Buzdolabı Tamircisi ni arayabilir rezervasyon oluşturarak teknisyenlerimizi arıza çözümü ve fan motoru değişimi için çağırabilirsiniz.   
4. Buzdolabı Buton Arızası    Buzdolabınızı açtığınızda, kapak  gövde panelinde bulunan butona baskı uygulayarak dolabın içindeki aydınlatma lambasını devreye alırken, fana giden enerjiyi keserek devreden çıkmasını sağlar. Buton bozulduğunda ise fan sürekli çalışır ve boşa enerji harcar. Buton değişimi için Buzdolabı Servisi olarak Deha Teknik Servisimizi arayabilirsiniz.


5. Buzdolabı Kompresör (Motor ) Arızası    Buzdolabı fişe takıldıktan sonra çalışıyor ancak 1 dakika içinde kompresör devreye girmeye çalışır ancak hafif gürültülü bir şekilde duruyorsa kompresör arızası var demektir. Bu durumda Buzdolabı Servisi işletmemizi arayarak en iyi fiyat garantisi ile kompresör değişimi yaptırabilirsiniz.    6. Buzdolabı Gaz Kaçağı ve Gaz Eksilmesi    Bu durum buzdolabınızın servise alınarak test edilmesi, kaçakların tespit edilerek giderilmesi ve uygun ağırlıkta gaz basımı hesaplanarak tekrar ilave edilmesi ile mümkün olacaktır. Bu sebeple buzdolabınız servise alınarak 48-72 saat süreyle test edilip ilgili işlemler yapılır. Test sonucunda kaçak giderildiğine emin olunur ve buzdolabınız tekrar teknisyenlerimiz tarafından titizlikle taşınarak evinize teslim edilir.

NoFrost Buzdolabı Arızaları, buzdolabı yeterli soğutmuyor, genellikle buzdolabının soğutma sistemi raflara yiyeceklerin yerleştirilmesine bağlı olmaktadır. Özellikle raflara çok fazla ürün yerleştirmeyin eve buzdolabının duvarı ile temasını engelleyin. Buzdolabının içerisine koyduğunuz tabak ve tepilerin ızgaraları tıkamayacak şeklide olmasına özen gösterin. No frost buzdolabının içindeki bütün ızgaralar temiz olmalıdır. Bu ayarlamalar yapıldığı zaman buzdolabının soğutma sistemi düzenli olarak çalışacaktır.

No Frost Buzdolabının Termostat Arızası, buzdolabının içerisindeki gıdaların çok iyi muhafaza edilmesi için mutlaka termostat ayarının ayarlanması gerekmektedir. Eğer yiyecekleri muhafaza etmek için uygun ayar değil ise uygun ayar yapılmalıdır. Bu şekilde gıdaları taze olarak muhafaza edebilirsiniz. Kış aylarında no frost buzdolabının ayarı 1 den mutlaka 3’e çıkarılmalıdır. Yaz aylarında ise 2. ayarda olması daha uygundur.

No Frost Buzdolabının Kompresörde Sorun Arızası, no frost buzdolabının kompresörü sürekli olarak ara vermeden açılıyor ise, termostat ayarında bir sorun olduğunu göstermektedir. No frost buzdolabının üzerinde meydana gelen gösterge var ise, göstergedeki çıkan sayı tahminidir. No frost buzdolabı için uygun olan ideal sıcaklık +5 olmalıdır.

No Frost Buzdolabı Ses Çıkarıyor Arızası, eğer buzdolabından küçük sesler geliyor ise, korkulacak bir durum değildir buzdolabı normal çalışıyor demektir. Ancak buzdolabından fokurdama şeklinde ses geliyorsa, soğutucu olan gazın normal dolaşımını yapıyor anlamına gelmektedir. Eğer hışırtılı ses var ise, no frost buzdolabının içerisindeki soğuk havanın çok iyi bir şekilde ve kolayca dağılmasından kaynaklı olabilir. Uğultulu seste, buzdolabının arka kısmındaki motorun normal çalıştığını gösterir. Sürtünme sesinde, buzdolabının içerisindeki lastik duvara fanın çarpmasından kaynaklamış olabilir. Ancak bu ses no frost buzdolabının kapağının açılmasının ardından kesiliyor ise, zaman kaybetmeden Deha Teknik Buzdolabı Tamir Servisi  ne arıza kaydı açtırılarak servis çağrılmalıdır.

No Frost Buzdolabında Su Sızıntısı Arızası, sebzelikte su sıkıntısı var ise, büyük ihtimalle su kanalının deliği tıkanmış olabilir. No frost buzdolabı ile verilen fırça kullanılarak tıkalı kanal temizlenmelidir. Ayrıca termostat ayarında da sorun olabilir. Özellikle termostat ayarının düzgün olup olmadığı kotrol edilerek su sızıntısı engellenebilir. Ancak su sızıntısı buzdolabının motora yakın kısmından geliyor ise, buzdolabının kapılarının düzgün bir şekilde kapalı olup olmadığı kontrol edilir. Fakat hala sorun devam ediyorsa Eskişehir Buzdolabı Tamircisi ‘ne arıza kaydı yaptırılmalıdır.

No Frost Buzdolabının Kapıları Düzgün Kapanmıyor Arızası, Öncelikle kapakların contaları kontrol edilir. Eğer sıkıntı contalardan kaynaklı ise yenisi ile değiştirilir.

No Frost Buzdolabının Soğutucu Bölmesinde Buz Birikiyor Arızası, çoğunlukla no frost buzdolabı nem seviyesini kontrol altında tutar ve içerideki hava dolaşımı dengeleyerek sistemli olarak çalışmasını sağlar. Bu birikmesi sıkıntısı için önce hava dolaşımını sağlayan deliklerde herhangi bir tıkanıklık olup olmadığı kontrol edilir. Tıkanıklık söz konusu ise mutlaka temizlenmelidir. Ayrıca soğutucu bölmesine açık ve üstü kapanmamış olan yiyecekler konulduğu zaman buzlanmaya sebep olabilir. Soğutucu bölmeye gıdaları mutlaka uygun kaplar ile ya da streç film kullanarak kaldırınız.

No Frost Buzdolabının İçinde Buz Parçaları Arızası, büyük ihtimal ile termostat ayarı uygun olmadığı için buzlanma durumu oluşmuş olabilir. No frost buzdolabının kapılarını açık bırakarak buzun erimesini sağlayın ve termostat ayarını 1-2 arasına getirin. Ancak no frost buzdolabının üzerinde gösterge var ise, 6 dereceye gelene kadar bekleyin. Ancak buzdolabının kapı lastiğinde ya da contalarında meydana gelen sıkıntılardan dolayı kapak kapanmıyorsa Eskişehir Buzdolabı Teknik Servis ile iletişime geçilerek arıza bildirimi yapılmalıdır.

Buzdolabı çalışmıyor

Fiş prize doğru takılmış mı?

Fişi prize takınız.

Buzdolabınızın bağlandığı prizin sigortası ya da ana sigorta atmış mı? Sigortayı kontrol edin.

Soğutucu bölmesinin (MULTIZONE veya COOLCONTROL) yan duvarında terleme

Çok soğuk ortam koşulları. Kapının çok sık açılıp kapanması. Çok nemli ortam koşulları. Açık olarak sıvı içeren gıdaların saklanması. Kapının açık kalması.   Termostat konumunun daha soğuk konuma alınması.Kapı açık kalma süresinin azaltılması daha az sıklıkta kullanılması. Açık kaplarda saklanan gıdaların üzerinin uygun şekilde kapanması. Oluşan nemi kuru bir bez ile silin ve devam edip etmediğini kontrol ediniz

Kompresör çalışmıyor

Ani elektrik kesilmesinde veya fişin çıkarılıp takılmasında buzdolabı soğutma sistemindeki gazın basıncı henüz dengelenmemiş olduğu için kompresör koruyucu termiği atar.

Yaklaşık 6 dakika sonra buzdolabınız çalışmaya başlayacaktır. Bu süre sonunda buzdolabınız çalışmaya başlamamış ise Eskişehir Buzdolabı Servisi ‘ni 0222 240 71 71 – 0532 514 78 26 nolu telefondan arayarak çağırabilirsiniz.

Buzdolabı buz çözme devresindedir.

Bu tam otomatik buz çözme yapan bir buzdolabı için normaldir. Buz çözme döngüsü periyodik olarak gerçekleşir.

Buzdolabınızın fişi prize takılı değildir.

Fişin prize iyice takılı olduğundan emin olunuz.

Sıcaklık ayarları doğru yapılmış mı?

Elektrik kesilmiştir.

Elektrik şirketini arayınız.

Yeni buzdolabınız, eskisinden daha geniş olabilir.

Bu gayet normaldir. Daha büyük buzdolapları daha uzun süre çalışır.

Oda sıcaklığı yüksek olabilir

Buzdolabının fişi daha yeni takılmış ya da yeni yiyecek koyulmuş olabilir.

Buzdolabının tamamen soğuması birkaç saat daha uzun sürebilir.

Buzdolabı çok sık ya da çok uzun çalışıyor

Yakın zamanda büyük miktarlarda sıcak yemek buzdolabına konmuş olabilir.

Güvenli saklama sıcaklığına ulaşana kadar, sıcak yiyecekler buzdolabının uzun süre çalışmasını neden olur.

Kapılar sık sık açılmış ya da uzun süre açık kalmıştır.

İçeri giren sıcak hava buzdolabının daha uzun çalışmasına neden olur. Kapıları daha seyrek açınız.

Dondurucu ya da soğutucu kapısı aralık kalmış olabilir.

Kapıların tamamen kapalı olup olmadığını kontrol ediniz.

Buzdolabı çok sık ya da çok uzun çalışıyor.

Buzdolabı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır.

Buzdolabının sıcaklığını daha sıcak bir dereceye ayarlayın ve bu sıcaklığa ulaşılana kadar bekleyiniz.

Soğutucu ya da dondurucu kapı contası kirlenmiş, eskimiş, kırılmış ya da tam oturmamış olabilir.

Contayı temizleyin ya da değiştirin. Hasarlı/kopuk kapı contası buzdolabının mevcut sıcaklığı korumak için daha uzun süre çalışmasına neden olur

Sıcaklıkların çok düşük olması

Dondurucu sıcaklığı çok düşük ama soğutucu sıcaklığı yeterli. 

Dondurucu bölme sıcaklığı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır.

Dondurucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol ediniz.

Soğutucu sıcaklığı çok düşük ama dondurucu sıcaklığı yeterli. 

Soğutucu bölme sıcaklığı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır.

Soğutucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol ediniz.

Soğutucu bölme çekmecelerinde saklanan yiyecekler donuyor. 

Soğutucu bölme sıcaklığı çok düşük bir sıcaklığa ayarlanmıştır

Soğutucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol ediniz.

Sıcaklıkların çok yüksek olması.

Soğutucu ya da dondurucudaki sıcaklık çok yüksek.

Soğutucu sıcaklığı çok yükseğe ayarlanmıştır. Soğutucu ayarının dondurucu sıcaklığı üzerinde etkisi vardı

Soğutucu ya da dondurucu sıcaklığı yeterli seviyeye gelene kadar, soğutucu ya da dondurucu sıcaklığını değiştiriniz.

Kapılar sık sık açılmış ya da uzun süre açık kalmıştır.

Kapılar açıldığında soğutucu ya da dondurucuya sıcak hava girer. Kapıları daha seyrek açınız.

Kapı aralıktır.

Kapıyı tamamen kapatınız.

Yakın zamanda büyük miktarlarda sıcak yemek buzdolabına konmuş olabilir.

Soğutucu ya da dondurucu istenilen sıcaklığa ulaşana kadar bekleyinız.

Buzdolabının fişi daha yeni takılmış olabilir.

Buzdolabının tamamen soğuması, boyutu nedeniyle zaman alır.

Buzdolabı çalışırken çalışma sesi artıyor.

Ortam sıcaklığının değişmesine bağlı olarak buzdolabının çalışma performans karakteristikleri değişebilmektedir.

Bu normaldir ve bir arıza değildir

Sarsılma ya da gürültü

Zemin düz değil ya da zayıftır. Buzdolabı yavaşça hareket ettirildiğinde sallanır.

Zeminin düz; dayanıklı olduğundan ve buzdolabını taşıyabileceğinden emin olunuz

Gürültü buzdolabının üzerine konulmuş eşyadan kaynaklanıyor olabilir.

Eşyalar dolabın üzerinden kaldırılmalıdır.

Buzdolabında sıvı dökülmesi veya püskürmesi benzeri sesler geliyor.

Buzdolabının çalışma prensipleri gereği sıvı ve gaz akışları gerçekleşmektedir.

Bu normaldir ve bir arıza değildir

Buzdolabından rüzgar esmesi şeklinde ses geliyor.

Buzdolabının soğutma işlemini etkin gerçekleştirebilmesi için hava hareketlendiricileri (fanlar) kullanılmaktadır.

Bu normaldir ve bir arıza değildir.

Buzdolabı içinde su/yoğunlaşma/buz.

Buzdolabının iç duvarlarında nem birikiyor.

Havanın sıcak ve nemli olması buzlanmayı ve yoğunlaşmayı arttırır.

Bu normaldir ve bir arıza değildir.

Kapılar aralıktır.

Kapıların tamamen kapalı olduğundan emin olunuz.

Kapı çok sık açılmıştır ya da uzun süre açık kalmıştır

Kapıyı daha seyrek açınız.

Buzdolabı dışında su/yoğunlaşma/buz.

Buzdolabının dışında ya da kapıların arasında nem oluşuyor.

Hava nemlidir.

Nemli havalarda bu gayet normaldir. Nem azaldığında yoğunlaşma kaybolacaktır.

Buzdolabının içi kötü kokuyor.

Buzdolabının içi temizlenmelidir.

Buzdolabının için sünger, ılık su veya karbonatlı su ile temizleyiniz

Bazı kaplar ya da paketleme malzemeleri koku yapıyordur

Başka kap ya da marka paketleme malzemesi kullanınız.

Buzdolabı Fan Motoru Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buzdolabınızın fan motorunun arızalanıp, arızalanmadığının belirlenmesi son derece basittir. Buzdolabınızın fan motorunda arızalanma meydana gelmesi durumunda buzdolabınızın yan kısımlarında ısınma ve beraberinde olağan dışı seslerin meydana gelmesi söz konusu olur. Bu tip durumlarda buzdolabınızın arka bölümünde içerideki ısının dışarıya atılmasını sağlayan buzdolabı fan motorunun arızalanması halinde daha ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmamak adına Eskişehir Buzdolabı Tamir Servisi  olarak firmamızı arayarak randevu oluşturup buzdolabınızın fan motorunun temizliğini  ve fanın yaptırmanız sizin menfaatinize olacaktır.

Buzdolabı Sorunları için çözüm önerileri

Buzdolabı çalışmıyor.

Fiş prize tam oturmamış olabilir. Fişi kontrol edebilirsiniz.

Buzdolabının bağlandığı prizin sigortası ya da ana sigorta atmıştır. Sigortayı kontrol edin.

Soğutucu bölmesinin (MULTI ZONE, COOL CONTROL ve FLEXI ZONE) yan duvarında terleme.

Ortam çok soğuktur. Buzdolabını sıcaklığın 10 °C’nin altına düştüğü ortamlara kurmayın.

Kapı çok sık açılıp kapanmıştır. Buzdolabının kapısını çok fazla açıp kapamamaya dikkat edin.

Ortam çok nemlidir. Buzdolabını nemi fazla olan ortamlara kurmayın.

Kompresör çalışmıyor

Fişe takıldıktan sonra yaklaşık 6 dakika sonra buzdolabı çalışmaya başlayacaktır. Bu süre sonunda buzdolabı çalışmaya başlamamışsa bir buzdolabı servisi çağırın.

Buz çözme devresindedir. Tam otomatik buz çözme yapan bir buzdolabı için bu normaldir. Buz çözme döngüsü periyodik olarak gerçekleşir.

Sıcaklık ayarları doğru yapılmamıştır. Uygun sıcaklık ayarını seçin.

Buzdolabı çalışırken çalışma sesi artıyor.

Ortam sıcaklığının değişmesine bağlı olarak buzdolabının çalışma performansı değişebilir. Bu normaldir ve bir arıza değildir.

Dondurucu sıcaklığı çok düşük ama soğutucu sıcaklığı yeterli.

Dondurucu bölme sıcaklığı çok düşük bir değere ayarlanmıştır. Dondurucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol edin.

Soğutucu sıcaklığı çok düşük ama dondurucu sıcaklığı yeterli.

Soğutucu bölme sıcaklığı çok düşük bir değere ayarlanmıştır. Soğutucu bölme sıcaklığını daha yüksek bir dereceye ayarlayıp kontrol edin.

Soğutucu bölme çekmecelerinde saklanan yiyecekler donuyor.

Soğutucu bölme sıcaklığı çok yüksek bir değere ayarlanmıştır. Soğutucu bölme sıcaklığını daha düşük bir değere ayarlayıp kontrol edin.

Buzdolabından rüzgar sesi geliyor.

Buzdolabının soğutma işlemini gerçekleştirebilmesi için fan kullanılmaktadır. Bu normaldir ve bir arıza değildir.

Buzdolabım Soğutmuyor, Ne Yapabilirim?

   Buzdolaplarında soğutmama problemi sık rastlanılan bir sorundur. Buzdolapları zaman içerisinde ilk günkü soğukluğunu kaybedebilir. Besinlerin bozulmaması için buzdolabı evin olmazsa olmaz eşyalarındandır. Soğukluğunu kaybeden buzdolaplarında yiyecekler kısa sürede bozulabilir. Buzdolabında soğutmama probleminin birçok nedeni bulunabilir.

Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabının soğutmaması, buzdolabında kokulara veya çalıştığında çıkan seslerin çıkmamasına yol açabilir. Soğutmama probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Elektrik devresinden, buzdolabı kapağından veya buzdolabının içinde yer alan boru sistemlerinde meydana gelen bir arızadan kaynaklanabilir. Buzdolabının soğutmama arızası için Eskişehir Buzdolabı Servisi olarak bizi 0532 514 78 26 numaradan arayarak servis çağırabilirsiniz.

Evde Buzdolabı Soğutmama Problemi Nasıl Giderilir?

Buzdolabınızda soğutma problemi yaşıyorsanız, içini tamamen boşaltın. Dolabın fişini çekin ve 4 saat bu şekilde bekletin. Buzdolabının kapağı açık olmalıdır. 4 saat sonra buzdolabının fişini takıp soğutup soğutmadığını kontrol edin. Buzdolabı çalışırken kapak ve kapak lastikleri mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer buzdolabı lastikleri esnediyse dışarıdan hava alır. Bu durum soğutmanın azalmasına ve gıdaların erken bozulmasına yol açmaktadır. Lastiklerin esnek olup olmadığını dolabı kapatmadan arasına bir kâğıt koyun. Kâğıdı kolaylıkla çekebiliyorsanız, lastiklerinizin değişme zamanı gelmiş demektir. Buzdolabında soğutma problemine üst fanı da oldukça önemlidir. Üst fanı buzdolabını kapattıktan sonra iç kısımda yer alan düğmeye basın. Eğer ses gelmiyorsa fan çalışmıyor demektir, bu durumda Eskişehir Buzdolabı Tamircisi Deha Teknik (0222 240 71 71) çağırarak aynı gün içinde servis hizmeti alabilirsiniz.

Buzdolabının Soğutmasını Engelleyen Arızalar Nelerdir?

Buzdolabında soğutma problemine yol açan sorunlardan biri de buzdolabı filtresinin tıkanmasıdır. Kompresör arızalanması, Arka kısımda bulunan evaporatörün üst kısmının kar yapması, rezidansların yanması, zamanlayıcının zamanında çalışıp, durmaması da buzdolabında tamir edilmesi gereken problemlerdir. Bunun dışında gaz borularındaki gaz sızıntısı, diğer borularda tıkanma meydana gelmesi de soğutmayı engellemektedir. Bu tür durumlarda  Buzdolabı Tamir Servisi ‘ne haber verilmelidir.

Buzdolabı Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Tüm buzdolapları daha uzun süre kullanılabilmesi için belirli aralıklarla bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bakımı ve temizliği yapılmayan buzdolapları kısa bir süre sonra problemler yaşatacaktır. Bu nedenle buzdolabı bakımında titiz davranılmalıdır. Eğer buzluk kısmı buz tutuyorsa, buzlar mutlaka temizlenmelidir. Buzdolabında meydana gelen buzlar, kesici aletlerle kazınmamalıdır. Özel plastik buzdolabı buzu kesiciler veya eriterek temizleme tercih edilmelidir. Buzdolabının içine akan sıvılar, buzdolabının arızalanmasına neden olabilir. Bu nedenle iç kısmı mutlaka temiz ve kuru tutulmalıdır.

Buzdolabında Oluşan Buzlar

İncecik bir tabaka buz dahi olsa bu büyük problemlere yol açabilir. Oluşan buzlar temizlenmediğinde, buzlar zamanla buzdolabının içinde yer alan termostat alıcısını yakabilir. Termostat alıcısının yanması, buzdolabının ısısının fark edilmemesine sebep olmaktadır. Bu durum soğutma problemine yol açar. Buzdolabının içi ısınsa dahi fark etmezsiniz. Bu nedenle gıdalar buzdolabında çabuk bozulmaya başlar. Bu nedenle buz kısmı düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. İnce bir tabaka dahi olsa derhal temizlemeye özen gösterilmelidir.

Buzdolabım Az Soğutmaya Başladı. Ne Yapabilirim?  

Buzdolabı bir evin olmazsa olmaz beyaz eşyalarından biridir. Yiyeceklerin soğuk kalması, bozulmaması, özellikle yaz aylarında tüketilen yiyecek ve içeceklerin belli bir soğuklukta tutulması için her evde mutlaka bir buzdolabı bulunmalıdır. Buzdolabınızı ilk satın aldığınızda çok güzel soğuturken, daha sonra performansı düşebilmektedir. Bu durum ev sakinlerinin canını sıkabilir. Belli bir soğuklukta tutulması gereken besinler bu durumda bozulur ve atılmak durumunda kalırlar. Buzdolabının az soğutmaya başlamasının nedenleri iyice araştırmalıdır ve bu sebeplere göre çözüm yolu üretilmelidir.

Buzdolabınızın Az Soğutmasının Nedenleri

Buzdolabı filtresinin tıkanması

Kompresörün arıza yapması

Buzluğun üst kısmının kar yapması

Rezistanslarının yanması

Gaz sızıntısı

Borularda oluşan tıkanmalar

Bu tip sebepler buzdolabınızın eski performansını göstermemesine ayrıca az soğutmaya başlamasına neden olmaktadır. Bir Buzdolabı Tamir Servisi yetkilisi çağırmadan önce evde kendiniz yapmanız gerekenler de mevcuttur.

Buzdolabını Tamamen Boşaltın Ve Kontrolleri Sağlayın

Buzdolabınızda az soğutma sıkıntıları yaşamaya başladıysanız, dolabınızın içindeki yiyecek ve içecekleri hiçbir şey bırakmadan tamamen boşaltınız. Buzdolabının fişini prizden çektikten sonra 4-5 saat kadar bu durumda bekletiniz. Boşaltılmış şekilde olan buzdolabınızın kapağı tamamen açık olmalıdır. Beklerken buzdolabı kapağının lastiklerini kontrol ediniz.

Buzdolabı Kapağındaki Lastiği Kontrol Edin

Lastiği gevşeyen, esneyen buzdolapları dışarıdan hava alır ve eskisi kadar soğutmaz. Böylece besinler çabucak bozulur ve atılmak zorunda kalır. Buzdolabı kapağındaki lastiklerin eneyip esnemediğini öğrenmenin kolay bir yolu vardır. Kapakların arasında koyduğunuz kâğıdı kolayca aradan çıkarabiliyorsanız, buzdolabı kapağınızın lastikleri verim kaybetmiş ve esnemiştir. Bu durumda kapak lastiklerini derhal değiştirmeniz gerekir.

Buzdolabının iç kısmında bulunan düğmeye bastığınızda eğer dışarıdan bir fan sesi gelmiyorsa buzdolabınızın fanı bozulmuş demektir. Buzdolabı fanı da soğutma için oldukça öneme sahiptir. Bu durumda tek yapacağınız şey Buzdolabı Tamircisi çağırmak olacaktır çünkü buzdolabının fan problemini tek başına çözmeniz mümkün değildir.

Buzluğunuzu Temizleyin

Buzdolabınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız, belirli zaman aralıkları ile buzdolabınızın bakımını yapmalısınız. Aksi takdirde buzdolabınız eskisi kadar iyi soğutmaz ve arızalar meydana gelir. Buzdolabı bakımınız hassas şekilde yapılmalıdır. Buzdolabınızın buzluk rafının buz tutma durumu var ise buzlar tamamen temizlenmelidir. Bu buzlar asla kesici ya da delici aletlerle kazınmamalıdır, keçisi aletler buzluğun delinmesine neden olurken aynı zamanda da buzdolabının kendi gazının kaçmasına sebep olur. Buzluğa yayılan gaz hem besinleri hem de sizi zehirleyerek olumsuz yönde etkiler. Buzlar eritme yolu ile ya da bu iş için tasarlanmış kesiciler ile temizlenmelidir. Buzdolabına sıvı akması da buzdolabınızın bozulmasına, eski performansının olmamasına yol açar.

Buzluğunuzda meydana gelen ince bir tabaka buz dahi olsa bu arızalanmalara neden olur. Buzdolabınızın termostat alıcısını yakar bu da buzdolabı ısısını anormal şekilde arttırır. Soğutma problemi de bu şekilde ortaya çıkar. Besinlerin bozulması ile ancak buzdolabında oluşan ısıyı fark edebilirsiniz yoksa bu ısı dıştan fark edilmemektedir. Eğer düzenli olarak oluşan buzları temizlerseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Buzdolabı Kapağının Tamamen Kapandığına Emin Olun

Buzdolabından yiyecek içecek alırken, özellikle üst üste açıp kapamalardan sonra zaman zaman buzdolabı kapağı açık kalabilmektedir. Bu fark edilmediğinde buzdolabı bloklama işlemi yaparak soğutmaya kendi kendine ara verir. Soğutmaya yarayan fanlar da kapak açık kaldığı için devreden çıkar ve işlevini yerine getirmez. 3-4 saat buzdolabı kapağının açık kalması durumunda buzdolabı yeterli soğutmayı yapmamaya başlar ve gıdalar da bozulma yolunda ilerler. Buzdolabından bir şeyler aldıktan sonra kapağın tamamen kapalı olduğuna emin olmalısınız.

Buzdolabı Kokusunu Gidermenin Kolay Yolu

Buzdolabının kapağını her açtığımızda yüzümüze çarpan, buzdolabındaki yiyeceklere sinen, sinsi ve inatçı  buzdolabı kokusu çok sinir bozucudur. Buzdolabını güzelce temizleriz, koku yapacak hiçbir şey olmadığından emin oluruz ama kokmaya devam eder. Siz de, buzdolabını kokusuyla mücadele etmekten yorulduysanız bu yöntemi deneyin.

Buzdolabına ağzı açık bir kasede yulaf ezmesi koyun. Yulaf ezmesi kokuları absorbe etmede çok iyidir.

Buzdolabında yulaf ezmesini bir gün boyunca beklettikten sonra, buzdolabındaki kokunun geçtiğini göreceksiniz.

Kimyasalsız Buzdolabı Temizliği

Mutfak temizliği, evin en önemli kısımlarından birisidir. Yiyeceklerin hazırlanıp muhafaza edildiği mutfaklar, düzenli olarak temizlenmelidir. Özellikle yiyeceklerin hijyenik ortamlarda ve uygun koşullarda saklanması gerekir. Yiyecek muhafaza ederken en büyük yardımcı buzdolaplarıdır. Açıkta bırakılan, uygun ambalajlarda ve kaplarda saklanmayan yiyecekler bakteri üretmektedir. Bu nedenle yiyecekleri buzdolabına doğru şekilde yerleştirmek gerekir.

Buzdolabındaki küfü temizlemenin en kolay yolu

Uygun koşullarda yerleştirmeyen yiyecekler, buzdolabında kokuya neden olur. Yiyeceklerin sakladığı buzdolapları düzenli olarak temizlenmelidir. Sağlığınız için ayda bir defa buzdolapları ve tezgâh ocak gibi alanlarda düzenli olarak temizlenmelidir.

Buzdolabı Nasıl Temizlenir?

Buzdolabınızı düzenli olarak temizlemelisiniz. Buzdolabı temizliğine başlamadan önce rafları boşaltın. Buzdolabının fişini prizden çıkarın. Buzdolabınızı silerken sünger ve yumuşak dokulu bir bez kullanabilirsiniz. Metal teller veya süngerlerin sert kısımlarını kullanmayın, bu tür sert yüzeyli temizlik gereçleri buzdolabınızın silinmesine neden olur. Buzdolabı için kullanılan deterjanın uygun olması gerekir. Deterjanın kokusuz olmasına ve sıvı yapılı olmasına özen gösterin.

Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler

Katı sabun ve benzeri temizlik deterjanlarını tercih etmeyin. Buzdolabı içini deterjan ile temizlerken iyi durulamalısınız. Kalan deterjan artıkları yiyeceklere bulaşarak sağlığınızı tehdit eder. Buzdolabı lastiğinin ıslak kalmamasına özen gösterin. Islak bıraktığınızda bir süre sonra lastikler eskisi kadar iyi tutmaya ve buzdolabının dışarıdan hava alarak, düzgün soğutmamasına neden olur. Buzdolabında bulunan elektrik düğmelerine su kaçırmamaya özen gösterin. Buzdolabının sebzelik kısmını bol su ile yıkayın.

Buzdolabının dışını daha sık silmeniz gerekebilir. Dış yüzeyde oluşan el izleri ve lekeleri yumuşak dokulu bir bez ve kokusuz sıvı deterjan ile silebilirsiniz. Buzdolabının üzeri ve alt kısmı da düzenli olarak silinmelidir. Buzdolabının buz kısmında buz oluşuyorsa bunları kesinlikle kazımayın. Bu buzları kazımak buzdolabınızda kalıcı hasarlara neden olabilir. Kazımak yerine buz oluşan bölgelere sadece sirke veya sirke ile saf alkol karıştırarak dökün. Bir süre sonra buzlar eriyecektir. Eridikten sonra bir bez yardımı ile buzluğunuzu silebilirsiniz.

Deterjansız Buzdolabı Temizliği

Buzdolabını temizlerken deterjan kullanmak istemiyorsanız doğal malzemeler kullanabilirsiniz. Sirke, bu konuda iyi bir temizleyici ve dezenfektan olarak bilinmektedir. Buzdolabının raf ve bölmelerini boşaltıp, fişini çektikten sonra bir miktar suyun içerisine biraz sirke ekleyin. Yumuşak bir bez ile hazırladığınız sirkeli suyu kullanarak iç kısmını silin. Sirkeli su, buzdolabının iç kısmının daha parlak görünmesini de sağlamaktadır.  Buzdolabınızı temizlerken karbonatta kullanabilirsiniz. Fakat iyi durulamaya özen göstermelisiniz çünkü karbonat buzdolabında kalıntılara yol açar.

Buzdolabında oluşan kötü koku nasıl giderilir?

Buzdolabında Koku Oluşması Nasıl Engellenir?

Buzdolaplarında zaman zaman kötü kokular meydana gelebilir. Bu rahatsız edici kokuyu birkaç önlem alarak önleyebilirsiniz. Buzdolabına yiyecek eklerken asla üzeri açık kaplarda yerleştirmeyin. En uygun gıda saklama kapları kapaklı cam kaplardır. Yiyeceklerinizi bu tarz kaplarda mutlaka kapağını örterek saklayın. Meyve sebzeleriniz için buzdolabı poşetlerini tercih edebilirsiniz. Buzdolabına konan yiyecekler, bazen akabilir. Bu akan ve dökülen yiyeceklerin uzun süre bekletilmemesine özen gösterilmeli, hemen silinmelidir.

Kapaklı saklama kaplarınız yoksa naylon poşet yerine streç film tercih edin. Şarküteri ürünlerini buzdolabının buzluk bölümünde saklamaya özen gösterin. Meyve sebzeleri kullanacağınız zaman yıkayın, yıkayarak buzdolabına yerleştirmeyin. Buzdolabında oluşan kokuları gidermek için buzdolabının içini boşalttığınızda bir süre ağzı açık vaziyette çalıştırabilirsiniz.

Buzdolabını temiz ve düzenli tutmanın yolları

Fakat bu işlemi soğuk veya serin günlerde yapmalısınız ki açığa çıkardığınız yiyecekler sıcağın etkisi ile bozulmasın. Bunun yerine bir kabın içine karbonat veya bir bardak sütü ağzı açık şekilde yerleştirdiğinizde kötü kokuları çekecektir. Koku oluştuğunda buzdolabı raflarına küçük kâselere dökülmüş kabartma tozunu buzdolabına koyup en az 6 saat buzdolabında beklettiğinizde koku geçecektir.

Tüketim çağının da verdiği bir önemsizlikle eve alınan her şey düzensiz ve önemsiz bir şekilde buzdolabına yerleştirilir. Nerede boşluk varsa oraya bir şeyler tıkıştırılır. Peki, bu hareketlerinizin buzdolabında sakladığınız yiyeceklerin ömrünü belirleyebileceğini hiç düşündünüz mü?

Buzdolabındaki yiyeceklerin ömrü saklanma sıcaklığıyla alakalıdır. Bu şuna bağlıdır: Her yiyeceğin saklanma sıcaklığı farklıdır, buzdolabının bölmeleri de farklı sıcaklıklardadır. Kimse yediği yemeklerin üzerinde bakteri ürediğini kabul etmek istemese de rastgele yerleştirmek buna sebep olacak ve yiyeceklerin ömrünü azaltacaktır.

İlk Rafa Hangi Yiyecekler Neden Yerleştirilmelidir?

En üste et besinler yani et, balık, tavuk gibi besinler yerleştirilmelidir. Buzluğun hemen altında olan bu bölme soğukluğu sayesinde etlerinizi bakterilerden uzak tutacaktır. Bu besinleri yan yana sıralarken bile kafanıza göre sıralayamazsınız aslında biliyor musunuz?  Mesela çiğ et, hayali kaş çattıracak şekilde hızlı bakteri üretir. Bu sebeple diğer besinlerden uzak koymak gerekir, ‘Buzdolobı bu ne kadar uzak koyabiliriz?’ derseniz de haklısınız. Bu durumda çiğ eti sarıp sarmalayın ve havayla bağlantısını kesin. Tüm yiyeceklerinizi kurtarın. Çiğ etten bahsetmişken market alışverişi yaparken de hemen gidip önce eti almayın. Düşünsenize siz o etle marketi turlarken et ne kadar bakteri üretir kim bilir? Et stoğu sınırlı değilseydiniz et tükenmeyecekse son sırada almaya özen gösterin.

Orta Raflara Hangi Yiyecekler Neden Yerleştirilmelidir?

İkinci raf, protein ve yağ depomuzu korur. Peynir, süt, margarin, tereyağı gibi besinler sıcaklığa karşı etten daha toleranslıdır. Öyle hemen bakteri üretmezler. Bu raftaki besinlerden neyi unutursanız unutun, sütü unutmayın.  Çoğu evde süt, kapağa yerleştirilir, en rahat dik tutulacak yer orasıdır çünkü. Ancak buzdolabının kapağı gün içinde açılır kapanır, açılır kapanır. Buzdolabının içi ve dışı arasında hatırı sayılır sıcaklık farkı vardır. Böyle saklanan süt ömrünü ancak iki-üç gün sürdürür, ekşir. Bu arada aldığınız sütü cam şişelere boşaltmak gibi hatalar yapmayın. En iyisi kendi paketinde saklanmasıdır bunun nedeni de paletin iç yüzeyinin koruyucu şeklinde tasarlanmasıdır.

Alt Raflara Hangi Yiyecekler Neden Yerleştirilmelidir?

Meyve ve sebzelere geldi bu sıra. Tabi ki hala soğutucu özelliği ola da artık bu özelliği en düşük halededir.  Ancak bu meyce ve sebzeler için sorun teşkil etmez. Onlar için sorun olan şey buzdolabına nasıl yerleştirildikleridir. Meyve ve sebzelerinizi yıkamayın yerleştirirken boşu boşuna. Evet, sonra elinizi atıp yemesi kolay gelebilir ancak ıslak bıraktığınız taktirde kendi ellerinizle çürütürsünüz meyve ve sebzelerinizi. Poşetleriyle birlikte, poşetlerine birkaç delik açmak suretiyle buzdolabına yerleştirin, bir yerden hava almasını sağlayın. Güneşten uzak tutulan meyve ve sebzeleri uzun bir süre çürüme kokusu duymadan keyifle tüketebilirsiniz.

Buzdolabının Kapak Kısmına Hangi Yiyecekler Neden Yerleştirilmelidir?

Kapak kısmının olup olmadık zamanda açılıp kapanmasının sorun teşkil ettiği yukarıda belirtilmişti. Bu yüzden buraya yerleştireceğiniz ürünlerin bunlara karşı toleransı fazla olmalıdır. Bu besinler: Su, diğer içecekler, ketçap, mayonez ve baharatlar olabilir; ısı değişimini pek umursayacak besinlerdir.

Yerleştirilmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Yiyecekler

Yumurta: Diğer yiyeceklerden uzak yerleştirilmesi gereken bir yiyecek daha! Yumurta kabuğu korkunç derecede bakteri taşımaktadır. Yumurta satın aldığınız kapta veya buzdolaplarının yumurta raflarında saklanmalıdır.

Peynir: Alt raflara yerleştirmekten kaçının! Ambalajından çıkarılıp dışarı aldıysanız o peyniri tüketin, sonra tekrar ambalajın içine koymayın. Ağzı kapalı cam bir kapta saklayabilirsiniz ancak onu da kısa sürede tüketmelisiniz.

Balık ve Diğer Deniz Ürünleri: Balıkların saklanması boy boy, tür tür farklılık gösterir. Küçük balıkları iki günde tüketmeniz gerekirken, büyük balıklar ise 0 ile +4 derece arasında bir süre saklayabilirsiniz. Eğer satın aldığınız balığı daha sonra yiyecekseniz dondurmadan önce parçalara ayırın ve alüminyum folyo ile sarmalayın.  Balıklar dondurulmadan önce hafif tuzlarsanız tazeliğini korumada katkı sağlarsınız.

Konserveler: Konservelerinizi oda sıcaklığında ve kuru ortamda bırakın. Konserveler aşırıya gelemezler yani fazla sıcak fazla soğuk onlara göre değildir.

Süt hariç tüm yiyecekleri saklarken camı tercih edin. Dondurma ve peynir kapları inanılmaz sağlıksızdır uzak durmaya özen gösterin. Özellikle son kullanma tarihi geçmiş peynir ve dondurma kapları bakteri salınımını arttıracaktır.  Cam sağlıktır.

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler

Yemeklerimizde kullandığımız her şeyi genellikle bozulmaması için buzdolabına koyuyoruz. Ancak buzdolabını açıp baktığımızda aslında bazı ürünlerin orada olmaması gerekiyor. Mutlaka buzdolabında saklanması gereken ve gerekmeyenlerle ilgili bir liste hazırladık. Bu listeye göre sizde buzdolabınıza bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Buzdolabında Durması Gerekenler

Akçaağaç şurubu: Akçaağaç şurubu buzdolabında bulunur, çünkü dışarıda bırakılması halinde şişe içinde baktari üreyebilir ve küflenme meydana gelir.

Mayonez: Mayonez, yumurtadan yapılan bir yiyecek olduğu için açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında korunmalıdır.

Fındık Tabanlı yağlar: Susam veya yer fıstığı gibi rafine edilmemiş koku bırakacakları için buzdolabında durması gerekir. Ayrıca buzdolabına giren fındık daha lezzetli hale gelir.

Ketçap: Bu konuda farklı görüşler vardır. Bazı uzmanlar buzdolabına konulmaması gerektiğini savunurken, bazı uzmanlar tam tersini ifade ediyor. Açık ketçap, bir ay kadar süreyle dışarıda saklanabilir, ancak o zamana kadar kullanmayacaksanız, buzdolabında tutun.

Hardal: Dijon ve Yaban turpu tabanlı hardal buzdolabında olmalıdır, ancak diğerleri, oda sıcaklığında tercih ederseniz dışarıda bırakmak için uygundur. Soğutucu sarı hardal lezzetini korumaya yardımcı olur

Buzdolabına Konulmaması Gerekenler

Soya sosu: Soya sosunun restoranlarda sürekli masaların üzerinde durduğunu görmüşsünüzdür. Bunun nedeni, fermente edilmiş olmasından dolayı soğukta tutulmasına gerek yoktur.

Soslar: Sirkeye dayalı sosların raf ömrü yaklaşık üç yıldır ve taze kalması için soğutulmasına gerek yoktur.

Bal: Buzdolabında sertleştirilirse balı kristalleşecek ve yenmesi imkansız hale gelecektir. Doğrudan güneş ışığından uzak tutun.Bir cevap yazın


×
Show
×
Show